Skip to content

233 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block1369
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage910
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,100
75%
Improvement Value:$77,900
25%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,804+5.4%
2024$7,407+3.6%
2023$7,151+1.4%
2022$7,050+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950