Skip to content

114 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 2011

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block1374
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,608
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,600
47%
Improvement Value:$294,100
53%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,401+5.2%
2024$13,690+3.5%
2023$13,233+1.4%
2022$13,052+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,608DeedBook 18198, Page 597Recorded12/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 13496, Page 840