Skip to content

124 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block1374
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1SF 1249
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,084
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
49%
Improvement Value:$181,000
51%
Total Assessment$356,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+5.2%
2024$8,855+3.5%
2023$8,559+1.4%
2022$8,442+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,200
DeedBook 10193, Page 1812

Property Built

Built

Year Built: 1956