Skip to content

110 Beverly Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block1376
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,340
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
53%
Improvement Value:$125,700
47%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,013+5.2%
2024$6,667+3.5%
2023$6,445+1.4%
2022$6,356+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$292,500
DeedBook 13870, Page 1627

Property Built

Built

Year Built: 1957