Skip to content

116 Beverly Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1891

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 8, 1992

Property Information

Block1376
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
60%
Improvement Value:$104,000
40%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,846+5.2%
2024$6,508+3.5%
2023$6,291+1.4%
2022$6,205+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4978, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1891