Skip to content

75 S. Beverly DrBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block1376
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
58%
Improvement Value:$102,600
42%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+5.2%
2024$6,103+3.5%
2023$5,899+1.4%
2022$5,818+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973