Skip to content

485 Riverside Dr. So.Brick, NJ 08723

Built 1890

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block137
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2SF 2892
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,892
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
38%
Improvement Value:$230,300
62%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,593+5.2%
2024$9,118+3.5%
2023$8,810+1.3%
2022$8,698+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,892DeedBook 16070, Page 796Recorded5/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5620, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1890