Skip to content

495 Riverside Dr. So.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block137
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
65%
Improvement Value:$71,600
35%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,285+5.2%
2024$5,023+3.5%
2023$4,853+1.3%
2022$4,792+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft960DeedBook 18574, Page 974Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17077, Page 650Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$106,100

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 16985, Page 1613Recorded1/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 10426, Page 1260

Property Sale

SaleMulti
$35,500
DeedBook 3849, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1950