Skip to content

1228 Sally Ike Rd.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block1426
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,551
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
53%
Improvement Value:$166,100
47%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+5.2%
2024$8,773+3.5%
2023$8,480+1.4%
2022$8,364+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956