Skip to content

8 Burke LaneBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block1444
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage705
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
39%
Improvement Value:$52,700
61%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,262+5.2%
2024$2,150+3.5%
2023$2,079+1.4%
2022$2,050+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 12180, Page 1686

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 11168, Page 1681

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 10320, Page 910

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 5233, Page 544

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5126, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1940