Skip to content

1651 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block831
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF 060643
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage643
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
96%
Improvement Value:$4,500
4%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,033+5.4%
2024$2,878+3.6%
2023$2,777+1.3%
2022$2,741+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 13663, Page 1904

Property Sale

SaleMulti
$69,100
DeedBook 13462, Page 1075

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 5456, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1930