Skip to content

505 Pinecroft Dr.Brick, NJ 08723

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$547,500
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block149
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,347
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
59%
Improvement Value:$98,700
41%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,217+5.2%
2024$5,909+3.5%
2023$5,709+1.4%
2022$5,630+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$547,500
Sq Ft1,347DeedBook 20125, Page 607Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$308,500

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 17456, Page 844Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 15871, Page 1413Recorded8/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 13717, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1938