Skip to content

29 Cardinal Ave.Brick, NJ 08723

Built 1938

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block156
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,122
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
42%
Improvement Value:$145,700
58%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,489+5.2%
2024$6,167+3.5%
2023$5,958+1.3%
2022$5,883+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 16965, Page 1208Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 15676, Page 403Recorded10/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1938