Skip to content

2 Bayberry Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block156
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class18
DescriptionA-2SF 3643
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage3,643
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
24%
Improvement Value:$330,100
76%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+6.1%
2024$10,601+3.5%
2023$10,242+1.3%
2022$10,113+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950