Skip to content

9 Wintergreen Ave.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Aug 14, 1998

Property Information

Block157
Lot158
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description12F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,896
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
47%
Improvement Value:$117,800
53%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+5.2%
2024$5,482+3.5%
2023$5,297+1.3%
2022$5,230+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5608, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1957