Skip to content

580 Kingfisher Cr.Brick, NJ 08723

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block160
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF 2058
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,058
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$459,700
77%
Improvement Value:$133,800
23%
Total Assessment$593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,330+5.2%
2024$14,570+3.5%
2023$14,078+1.3%
2022$13,900+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,058DeedBook 20026, Page 1852Recorded5/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1917