Skip to content

570 Kingfisher Cr.Brick, NJ 08723

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2011

Property Information

Block160
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,188
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,800
40%
Improvement Value:$544,100
60%
Total Assessment$911,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,554+5.2%
2024$22,387+3.5%
2023$21,630+1.3%
2022$21,357+1.6%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$389,600
DeedBook 10837, Page 338

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5512, Page 3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5105, Page 143