Skip to content

584 Kingfisher CrBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,084
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,300
61%
Improvement Value:$245,100
39%
Total Assessment$628,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,232+5.2%
2024$15,427+3.5%
2023$14,906+1.3%
2022$14,717+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 16255, Page 490Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5173, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1955