Skip to content

610 Monticello DrBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block165
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,330
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$105,300
47%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+5.2%
2024$5,531+8.6%
2023$5,094+1.3%
2022$5,027+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973