Skip to content

468 Mohawk Dr.Brick, NJ 08723

Built 1948

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block180
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage576
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
74%
Improvement Value:$48,800
26%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,895+5.2%
2024$4,652+3.5%
2023$4,495+1.3%
2022$4,438+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 10228, Page 1211

Property Built

Built

Year Built: 1948