Skip to content

29 Bretonian Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block112
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage570
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
65%
Improvement Value:$49,400
35%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+5.2%
2024$3,422+3.5%
2023$3,307+1.3%
2022$3,265+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 16190, Page 1540Recorded9/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940