Skip to content

531 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Built 1930
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block190
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class10
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,515
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,800
57%
Improvement Value:$186,800
43%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,122+5.2%
2024$10,571+3.5%
2023$10,214+1.3%
2022$10,085+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 20177, Page 271Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$253,500
DeedBook 5222, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1930