Skip to content

Adamston Rd.(Block 195 Lot 1)Brick, NJ 08723

Public Property

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Mar 19, 1993

Property Information

Block195
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage---
Acreage100.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,253,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$12,749+18.1%
1994$10,796-36.5%
1993$17,010-8.6%
1992$18,610+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 5053, Page 385