Skip to content

460 Ellison Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block22
Lot115
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,262
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$635,000
85%
Improvement Value:$112,100
15%
Total Assessment$747,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,298+5.2%
2024$18,341+3.5%
2023$17,721+1.3%
2022$17,497+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953