Skip to content

491 Normandy Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1998

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 27, 1996

Property Information

Block22
Lot137
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,436
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,359,600
65%
Improvement Value:$736,800
35%
Total Assessment$2,096,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,150+5.2%
2024$51,467+3.5%
2023$49,727+1.3%
2022$49,098-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5409, Page 896

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5290, Page 120