Skip to content

35 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block261
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,300
76%
Improvement Value:$74,400
24%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+5.2%
2024$7,750+3.5%
2023$7,488+1.3%
2022$7,394+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,108DeedBook 19894, Page 444Recorded1/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952