Skip to content

23 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 1953

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block261
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage973
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
65%
Improvement Value:$128,400
35%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+5.2%
2024$8,956+7.4%
2023$8,335+1.3%
2022$8,230+23.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft973DeedBook 19427, Page 551Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$127,220

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 15722, Page 1178Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12067, Page 1355

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 11369, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1953