Skip to content

19 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$707,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block261
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class18
Description3.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,263
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
34%
Improvement Value:$444,000
66%
Total Assessment$670,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,314+5.2%
2024$16,456+3.5%
2023$15,900+1.5%
2022$15,668+202.2%
Property History

Property Sale

Sale
$707,000

From:

To:

Sq Ft3,263DeedBook 18141, Page 1225Recorded11/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 17114, Page 659Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16346, Page 916Recorded3/22/2016