Skip to content

709 Drum Point RdBrick, NJ 08723

Built 2014

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block264
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 1735
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,735
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
39%
Improvement Value:$324,800
61%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,814+12.4%
2024$12,292+3.5%
2023$11,877+1.3%
2022$11,726+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 14802, Page 1907

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 5282, Page 200