Skip to content

15 Holly Acres Dr.Brick, NJ 08723

Built 2017

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Apr 21, 2015

Property Information

Block269
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,130
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
40%
Improvement Value:$190,800
60%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,183+5.2%
2024$7,777+3.5%
2023$7,515+1.3%
2022$7,419+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

DeedBook 16088, Page 1800Recorded5/22/2015