Skip to content

105 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 2018

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block269
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage776
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
58%
Improvement Value:$83,300
42%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+5.2%
2024$4,844+3.5%
2023$4,680+1.3%
2022$4,621-3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft776DeedBook 16361, Page 288Recorded4/8/2016