Skip to content

11 Holly Acres DrBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 17, 2008

Property Information

Block269
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage858
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
65%
Improvement Value:$65,900
35%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+8.7%
2024$4,537+3.5%
2023$4,383+1.3%
2022$4,328+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14069, Page 746

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 11134, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 1950