Skip to content

122 Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 6, 2014

Property Information

Block273
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,522
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
51%
Improvement Value:$124,100
49%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+5.2%
2024$6,243+3.5%
2023$6,032+1.3%
2022$5,956+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 15734, Page 1002Recorded1/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 11321, Page 987

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5474, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1940