Skip to content

106 Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block273
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2.5SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,500
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
61%
Improvement Value:$175,500
39%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,507+5.2%
2024$10,937+3.5%
2023$10,567+1.3%
2022$10,434+10.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5686, Page 348