Skip to content

138 Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block274
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,527
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
31%
Improvement Value:$279,900
69%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+5.2%
2024$9,997+3.5%
2023$9,659+1.3%
2022$9,537+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009