Skip to content

57 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 2021

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block277
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class17
Description2400
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
33%
Improvement Value:$246,000
67%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,524+5.2%
2024$9,052+3.5%
2023$8,746+204.3%
2022$2,874+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12149, Page 724

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 11706, Page 1677