Skip to content

33 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block277
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1S2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
54%
Improvement Value:$108,900
46%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,869+5.4%
2024$5,566+3.7%
2023$5,369+1.3%
2022$5,298+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1995