Skip to content

32 Buena Vista DrBrick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block290
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,048
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
64%
Improvement Value:$71,900
36%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,112+5.2%
2024$4,858+3.5%
2023$4,694+1.3%
2022$4,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 17183, Page 1Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1963