Skip to content

114 Georgian Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block29
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,391
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,600
68%
Improvement Value:$234,500
32%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,936+5.2%
2024$17,998+3.5%
2023$17,389+14.2%
2022$15,223+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 16247, Page 936Recorded11/20/2015