Skip to content

499 Sunset Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 2018

Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block29
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class16
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
74%
Improvement Value:$181,800
26%
Total Assessment$699,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,063+5.2%
2024$17,168+3.5%
2023$16,587+15.5%
2022$14,356+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018