Skip to content

501 Sunset Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 2006

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block29
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,641
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,500
56%
Improvement Value:$406,900
44%
Total Assessment$924,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,877+5.2%
2024$22,694+3.5%
2023$21,927+11.7%
2022$19,628+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 12013, Page 521