Skip to content

46 Bay Laurel DrBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block305
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,140
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
58%
Improvement Value:$93,500
42%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+5.2%
2024$5,499+3.5%
2023$5,313+1.3%
2022$5,246+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,500

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 15767, Page 808Recorded3/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950