Skip to content

68 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1996

Property Information

Block299
Lot119
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
60%
Improvement Value:$84,300
40%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,432+5.2%
2024$5,163+3.5%
2023$4,988+1.3%
2022$4,925+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950