Skip to content

33 Glenn Dr.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block308
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
53%
Improvement Value:$113,100
47%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+5.2%
2024$5,912+3.5%
2023$5,712+1.3%
2022$5,640+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 10491, Page 1476

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5283, Page 999

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 4855, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1989