Skip to content

40 Willetta Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$220,500
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block308
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,161
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
53%
Improvement Value:$112,100
47%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176+5.2%
2024$5,870+3.5%
2023$5,671+1.3%
2022$5,600+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,500

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 16916, Page 72Recorded10/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 12338, Page 1011

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 10512, Page 1435

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 10080, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1975