Skip to content

38 Willetta Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block308
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,563
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
47%
Improvement Value:$142,500
53%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,961+5.2%
2024$6,616+3.5%
2023$6,393+1.3%
2022$6,312+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,563DeedBook 18443, Page 1293Recorded4/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12547, Page 1495

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 10692, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1984