Skip to content

95 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1952

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block309
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
67%
Improvement Value:$61,400
33%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763+5.2%
2024$4,527+6.3%
2023$4,258+1.3%
2022$4,204+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 16861, Page 1003Recorded9/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 10585, Page 1215

Property Built

Built

Year Built: 1952