Skip to content

94 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block299
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
66%
Improvement Value:$64,800
34%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,923+5.2%
2024$4,679+3.5%
2023$4,521+1.3%
2022$4,464+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 17969, Page 1234Recorded7/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955