Skip to content

468 Bay Oak Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 1998

Property Information

Block319
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,530
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
51%
Improvement Value:$125,500
49%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+5.2%
2024$6,324+3.5%
2023$6,110+1.3%
2022$6,033+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5173, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1985