Skip to content

240 Circle DrBrick, NJ 08723

Built 1933

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block322
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage971
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
61%
Improvement Value:$84,600
39%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+5.2%
2024$5,374+3.5%
2023$5,192+1.3%
2022$5,127+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft971DeedBook 15945, Page 1841Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 13781, Page 1429

Property Built

Built

Year Built: 1933